عکاسی در حالت HDR یکی از جذاب ترین کارهایی است که می توان با دوربین تلفن های هوشمند انجام داد. این ویژگی باعث می شود تصاویر گرفته شده دارای جزئیات بیشتری بوده و معمولا به عکس های بسیار زیبایی تبدیل شوند. پرچم داران مایکروسافت نیز با توجه به دوربین بسیار عالی و بهره گیری از لنز کارل زایس یکی از گزینه های خوب برای عکاسی به حساب می آیند که البته از آنجا که دارای ویژگی Rich Capture می باشند، کاربر نمی تواند به دلخواه خود حالت HDR را خاموش و روشن کند و این گوشی است که با توجه به شرایط محیطی تصمیم می گیرد چه نوع عکسی ثبت کند. اما مایکروسافت تصمیم دارد با ایجاد تغییراتی، قابلیت Force HDR را به نرم افزار دوربین دو پرچم دار خود اضافه کند.

داستان از آنجا شروع می شود که معمولا در زمانی که محیط دارای نور طبیعی شدید است از حالت HDR استفاده نمی شود. اما حالا به گفته مدیر بخش تصویربرداری مایکروسافت، با اضافه شدن قابلیت Force HDR به برنامه دوربین ویندوز 10 موبایل، کاربران قادر خواهند بود حتی زیر نور مستقیم خورشید نیز تصاویری در حالت HDR ثبت کنند. در حال حاضر لومیا 930 و دستگاه های پایین تر از آن دارای حالت روشن و خاموش برای HDR هستند اما در Lumia 950 و Lumia 950XL این گزینه تنها دارای دو حالت خاموش و اتوماتیک است و به نظر می رسد با انجام تغییرات جدید گزینه سوم یعنی On نیز به آنها افزوده شود.

HDR در واقع مجموعه ای از تکنیک هاست که دامنه دینامیک روشنایی بیشتری بین نقاط تاریک و روشن فراهم می کند و هدف اصلی آن نمایش دقیق دامنه شدت های نور موجود در صحنه های طبیعی است. برای گرفتن تصاویر HDR، به جای یک عکس، سه عکس با سه حالت نوردهی متفاوت (یک عکس با نوردهی معمولی و سایر عکس ها با نوردهی دو درجه پایین تر و بالاتر) توسط دوربین ثبت می شوند که بعدتر به وسیله نرم افزارهای ویرایش تصاویر این عکس ها با یکدیگر ترکیب شده و بخش های بهتر از هر عکس برای تشکیل تصویر نهایی مورد استفاده قرار می گیرند. اما در تلفن های هوشمند همه این کارها بر عهده پردازشگر دستگاه است و تنها با فعال کردن حالت HDR در زمان عکاسی و گرفتن یک عکس، پس از چند لحظه پردازش شما به تصویری که در حالت HDR گرفته شده دسترسی خواهید داشت.