هنگامی که مایکروسافت اعلام کرد ویندوز 10 یک بروزرسانی رایگان خواهد بود، تمامی دنیا از شنیدن این خبر شگفت زده شدند. و انتظار یک بسته نرم افزاری جداگانه داشتند. البته این خبری خوشحال کننده و بزرگ برای کاربران ویندوز 7 و 8 بود چرا که تنها باید منتظر دریافت این بروزرسانی می شدند. اما مشکل بزرگ زمانی رخ می دهد که باید یک بروزرسانی داخلی را روی سیستم عامل فعلی خود نصب کنید.

بروزرسانی های داخلی برای افرادی که از کامپیوترهای شخصی خود زیاد استفاده می کنند خوشایند نیست. بروزرسانی های داخلی در مجموع نمونه های ضعیفی هستند و ریسک بروز مشکلات پیش بینی نشده در روند بروزرسانی، اصولاً به فایده دست نخورده ماندن تمامی تنظیمات و اپلیکیشن های سیستم نمی ارزد. تا کنون درخواست بروزرسانی های دوره ای ویندوز یک کابوس بوده است و بروزرسانی ویندوز به معنی خالی کردن درایوها و شروع دوباره است. اما نمی توان مزایای بروزرسانی های داخلی را نیز نادیده گرفت. با بروزرسانی های داخلی، ثبات سیستم باز می گردد و تمامی باگ های نرم افزاری درایورها رفع می شود و کامپیوتر شما به سرعت راه اندازی می شود.

می توان گفت فعالسازی نسخه کپی ویندوز 10 کمتر از بروزرسانی های اولیه و اصلی که مایکروسافت برای سیستم عامل ها ارسال میکند، خسته کننده و آزار دهنده است. دیگر نیازی نیست که از بروزرسانی نسخه های قبلی ویندوز یعنی ویندوز 7 و 8 نصب شده روی سیستم خود شروع کنید تا بتوانید ویندوز 10 فعالسازی شده را بدون هیچ مشکلی و تحت قوانین یکساله رایگان مایکروسافت دریافت کنید. اکنون مایکروسافت قادر است کلید های فعالسازی معتبر را که از نسخه های قبلی گرفته شده اند تشخیص دهد و یک "حق اشتراک دیجیتالی" را برای شما فراهم کند. این حق اشتراک دیجیتالی تضمین می کند که نصب ویندوز 10 شما کاملاً قانونی بوده و هیچ مشکلی ندارد.

مایکروسافت می گوید که این تضمین زمانی داده می شود که نسخه های قبلی ویندوز روی همان دستگاه نصب شده باشند. به این ترتیب می توان مطمئن بود که ویندوز 10 به درستی روی کامپیوتر نصب شده است. اما اخیراً آزمایشات بیلدهای اینسایدری نشان می دهد که این شرکت حداقل تا کنون، قوانین آسان تری را برای فعالسازی نسخه جدید به کار گرفته است. بنابراین اگر یک شماره سریال استفاده نشده از نسخه های قبلی نیز در دست داشته باشید، می توانید مستقیماً به ویندوز 10 و مراحل نصب آن دسترسی پیدا کنید و دیگر نیازی نیست که نگران بروزرسانی اضافی و مزاحم در این روند باشید.