رقابت اپل و گوگل تنها به گوشی ها و سیستم عامل ها خلاصه نمی شود و این دو غول تکنولوژی تقریبا در هر زمینه ای بتوانند با هم سر شاخ می شوند. یکی از این موارد، برنامه هایی است که در استورهای مخصوص هر سیستم عامل در اختیار کاربران قرار می گیرد. تا چند سال پیش اپل پیشتاز بی رقیب این بخش بود اما اندروید کم کم خود را بالا کشید و حالا تعداد برنامه های موجود برای این سیستم عامل از app store اپل هم بیشتر است. یکی از موارد جالب در این بین، عرضه برنامه های ویژه یک سیستم عامل برای پلتفرم دیگر است تا از این طریق کاربران بیشتری را برای استفاده از سرویس های ویژه جذب کرده و شاید در ادامه باعث کوچاندن آنها شوند. امروز خبر رسید که یکی از محبوب ترین برنامه های سیستم عامل اندروید بلاخره برای کاربران iOS نیز عرضه شده تا آنها هم بتوانند از قابلیت های آن استفاده کنند.

برنامه مورد نظر ما Google Keep است. این اپ که برای یادداشت برداری و نظم بخشیدن به امور روزانه طراحی شده قادر به ثبت نوت با رنگ های گوناگون، لیست ها، تصاویر و حتی فایل های تصویری می باشد. همچنین این برنامه از فضای ذخیره سازی ابری استفاده می کند و به این ترتیب کاربران می توانند در هر دستگاهی یادداشت های خود را به همراه داشته باشند. یکی دیگر از ویژگی های بسیار خوب Keep نیز قابلیت افزودن برچسب به یادداشت ها به منظور طبقه بندی کردن آنهاست. همچنین کاربران می توانند بر اساس فیلترهای در نظر گرفته شده به جست و جو در بین یادداشت ها بپردازند. از دیگر ویژگی های این برنامه می توان به قابلیت اضافه کردن یادآورها بر اساس زمان و مکان اشاره کرد. Google Keep تا به حال روی سیستم عامل های اندروید و ویندوز به خوبی کار می کرد و حالا با اضافه شدن iOS، قابلیت همگام سازی cross platform آن بیش از پیش قدرتمند خواهد شد. البته با وجود evernote در بازار اپلی ها به نظر نمی رسد keep بتواند به این زودی ها جایگاه این برنامه محبوب را تصاحب کند، اما تبلیغات گسترده گوگل و همچنین مزایای بسیار زیاد این برنامه در کنار رایگان بودن، باعث می شود keep بتواند کم کم خود را به یکی از محبوب ترین برنامه های iOS نیز تبدیل کند.

Google Keep اولین بار در اوایل سال 2013 برای سیستم عامل اندروید عرضه شد و تا به امروز با بروزرسانی های متعدد و استفاده از ظاهر ساده و کاربردهای بسیار عالی، توانسته به یکی از محبوب ترین برنامه های سیستم عامل اندروید تبدیل شود. دیگر رقیب این برنامه در app store برنامه note خود اپل است که در iOS 9 شاهد تغییرات زیادی بوده و قابلیت های بسیار خوبی از جمله طراحی با استایلوس به آن اضافه شده است.