سازمان فضایی ناسا اعلام کرد که عینک هوشمند مایکروسافت موسوم به HoloLens را به «ایستگاه بین‌المللی فضایی» می‌فرستد تا توسط محققان این مرکز به عنوان یک دستیار کاربردی در پروژه‌های مختلف به کار گرفته شود.
به گزارش ز زد.دی.نت، ناسا پروژه تکمیل این عینک هوشمند و ارسال آن به ایستگاه بین‌المللی فضایی را Sidekick نام گذاری کرده است و بر اساس آخرین برنامه‌ریزی‌های خود در نظر دارد دو دستگاه از این عینک هوشمند را همراه با فضاپیمای SpaceX به ایستگاه بین‌المللی فضایی بفرستد.
این پروژه ناسا برای مایکروسافت اهمیت فراوان دارد و می‌تواند عینک هوشمند آن را که هم‌اکنون در مرحله آزمایش به سر می‌برد، به موفقیت‌های هرچه بیشتر نزدیک کند تا در آینده که مدل نهایی آن وارد بازار شد، کاربران استقبال گسترده‌تری از این محصول داشته باشند.
عینک HoloLens اوایل سال جاری میلادی به عنوان یک ابزار کاربردی هوشمند و دستیار جدید برای بازی‌های ویدیویی معرفی شد. مایکروسافت پیش‌بینی کرده است که این محصول را در ماه ژوئیه همراه با سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ وارد بازار کند.
ناسا و مایکروسافت طی بیانیه مشترکی اعلام کردند که HoloLens می‌تواند در قالب دستیار و ابزار آموزشی برای ستاره‌شناسان مستقر در ایستگاه بین‌المللی فضایی مورد استفاده قرار گیرد.
عینک HoloLens دو حالت مختلف دارد. نخستین حالت با فشار دادن کلید کوچکی فعال می‌شود که ابزار ارتباطی اسکایپ را فعال می‌کند. کارمندان ایستگاه بین‌المللی فضایی از این طریق می‌توانند آموزش‌های لازم برای تعمیر بخش‌های مختلف را ببینند.
حالت دوم این عینک هوشمند روی روش‌های کاربردی تمرکز دارد با نمایش سه‌بعدی فضای پیرامون و فضاسازی، امکان استفاده بهتر از ابزارهای مجازی را فراهم می‌کند.