صدا عاملی کلیدی در زندگی عادی هر فرد به شمار می رود و نبود آن می تواند مشکلاتی را برای انسان به بار آورد. خوشبختانه دستگاه های سودمندی برای تخفیف تالمات ناشی از مشکل ناشنوایی و کم شنوایی عرضه شده اند که از جمله مهم ترین و رایج ترینشان می توان به سمعک اشاره نمود.این دستگاه ها با هدف بازگرداندن ناشنوایان به زندگی عادی طراحی شده اند اما گاهی اوقات و به ویژه زمانی که مراکز درمانی توانایی کالیبره کردن و تنظیم آنها را ندارند دردسرساز می شوند و بعضا فرد نداشتن شان را به داشتن شان ترجیح می دهد.

اما حالا گروهی از دانشمندان نروژی به تکنولوژی تازه ای در این حوزه دست یافته اند که می تواند این گروه از افراد را به استفاده از سمعک و نگه داشتن این ایرفون ها در داخل گوششان ترغیب کند.این پژوهشگران نوعی سیستم تیونینگ مبتنی بر صفحه تاچ ساخته اند که به افراد کم شنوا امکان می دهد سمعک های خود را براساس نیاز و خواست خود تنظیم نمایند.

این تکنولوژی از کاربر می خواهد که یک سناریوی صوتی معین (مثلا یک دفتر کار شلوغ) را انتخاب نموده و افکت های صوتی دیگری را برای پخش شدن به جای آن برگزیند و پس از این مرحله تنها کافیست که یک کارشناس شنوایی سنجی سمعک را بر اساس خواسته های فرد تنظیم نماید.خوشبختانه تا عرضه این فناوری زمان زیادی باقی نمانده و شرکت سازنده آن به نام AudioPlus Concept AS در نظر دارد که در آینده نزدیک از این سیستم در یک یا دو مرکز درمانی بهره بگیرد.

این تیم همچنین نوعی اپلیکیشن موبایل را برای دستگاه خود تهیه کرده که به کاربران امکان می دهد صداهای مشکل زا در محل کار یا منزل خود را ضبط نمایند. این صداها به راحتی از طریق اینترنت قابل انتقال هستند، به این ترتیب زمانی که فرد مجددا به مرکز پزشکی مراجعه می کند، می شود آنها را از طریق شبیه ساز صدا بازپخش نمود تا تنظیمات کافی برای فیلتر کردنشان از طریق سمعک انجام شود.