مدل گوشی هوشمند گوگل که کاربر می‌تواند با توجه به سلیقه خودش آن را بسازد یک شانس برای کاربران حرفه‌ای است تا بتوانند با سلیقه خودشان گوشی خود را انتخاب کنند.
به گزارش جی اس ام این گوشی اکنون در دسترس نیست اما قرار است که سال 2015 با تولید این گوشی راهی روشن بر روی گوشی‌های موبایل باز شود. نام این پروژه گوگل Ara است و از بخش ATAP گوگل سرچشمه گرفته است. این پروژه گوگل یک قدم بزرگ به سمت گوشی‌های موبایل با سخت افزار Open-Sourceh است.
در این پروژه کاربران یک کیت پایه به نام Endo را خریداری خواهند کرد و بعد از آن دیگر قسمت‌ها به این کیت پایه به طریقی ساده متصل خواهند شد. این قسمت‌های اضافی که آن‌ها را ماژول می‌نامیم شامل: دوربین، باتری و وایرلس خواهند بود. اینکار به کاربران کمک خواهد کرد که به هر صورتی که دوست دارند گوشی خود را داشته باشند. یکی از مزیت‌های خوب این مدل این است کاربرانی که از گوشی وظایف سنگینی را می خواهند چند باتری کمکی داشته باشند که بتوانند به راحتی آن‌ها را تعویض کنند.
اندروید
موارد ذیل تنها چیزهایی است که ما از این مدل می‌دانیم:
1 – زمان ارائه: گوشی هنوز در فاز‌های اولیه تولید قرار دارد، اما انتظار می‌رود که گوشی در یک از ماه‌های 2015 معرفی شود.
اندروید
2 – قیمت: گوگل اعلام کرده که نمی‌تواند در مورد قیمت مصرف کنند این محصول نظری بدهد، اما قیمت کارخانه‌ای این محصول به دو صورت خواهد بود در مدل معمولی قیمتی برابر 50 دلار برای گوگل هزینه خواهد شد تا این گوشی تولید شود و در مدل دیگر که یک مدل حرفه‌ای است گوگل باید برای تولید محصول 500 دلار هزینه کند.
اندروید
3 – اندازه: گوگل یک مدل تقریبا متوسط از این گوشی را نشان داده است که اندازه‌ای بین آیفون و سامسونگ گلکسی اس 5 دارد، اما نسخه‌های مینی و بزرگ این گوشی نیز برای در نظر گرفتن سلیقه تمام افراد تولید خواهند شد.
اندروید
4 – ماژول‌ها: این ماژول‌ها که به صورت کاشی هستند به اسکلت گوشی اضافه خواهند شد. که این اسکلت Endo نامیده می‌شود هر دوی این قسمت‌ها مگنت دارند که اگر گزینه On را برای آن‌ها فعال کنید این دو قسمت به سختی به هم خواهند چسبید و اگر گزینه Off را انتخاب کنید این دو قسمت از هم جدا خواهند شد و می‌‌توانید ماژول را جایگزین کنید. این ماژول‌ها توسط توسعه دهندگان تولید خواهند شد که متن باز MDK را در اختیار دارند. علاوه بر این می‌توان پوسته ماژول‌ها را با پرینتر 3 بعدی پرینت گرفت تا کابر با توجه به دلخواه خود یک گوشی خاص تولید کند.
اندروید
5 – خریدن ماژول‌ها: در کنار سایت گوگل پلی که برنامه به فروش می‌رساند، یک سایت برای خرید این ماژول‌ها راه اندازی خواهد شد. برای کمک به خریدار در انتخاب ماژول گوگل از 3 سیستم استفاده خواهد کرد. در سیستم اول شما از طریق یک برنامه آن ماژول را بر روی گوشی خود تست خواهید کرد. در مدل دوم می‌توانید در گوشی دوستان خودتان به صورت مهمان وارد شده و ماژول‌هایی که در گوشی آن‌ها استفاده شده را بررسی کنید، در مدل سوم گوگل کیوسک‌هایی راه اندازی خواهد کرد که کاربر به صورت فیزیکی می‌تواند ماژول‌ها را تست کند.
اندروید
6 – سیستم عامل: در حاضر اندروید از سیستم ماژولی پشتیبانی نمی‌کند، اما این سیستم عامل به زودی و در اوایل 2015 این مدل را پشتیبانی خواهد کرد.
اندروید
7 – نمونه اولیه: نمونه اولیه این گوشی در ماه سپتامبر ارائه خواهد شد، مدلی که گوگل ارائه کرده است هنوز از آهنربا برای اتصال اجزا استفاده نکرده است و ماژول‌ها از طریق قفل‌های کلیپسی به هم متصل می‌شوند، به علاوه مدلی که امروز توسط گوگل ارائه شد یک صفحه نمایش شکسته داشته!!!! اما Paul Eremenko به شوخی گفته که به زودی این صفحه نمایش با یک صفحه نمایش تازه جایگزین خواهد شد.
اندروید
8 – پشتیبانی ماژول‌ها از چند وظیفه: این ماژول‌ها می‌توانند هر تعداد وظیفه که توسعه دهندگان به آن‌ها بسپارند را انجام دهند.
اندروید
9 – چرا این محصول باید مهم باشد: انتظار می‌رود که این گوشی‌ها 5 تا 6 سال عمر داشته باشند، یعنی بسیار بیشتر از میزان عمر گوشی‌های موبایلی که اکنون استفاده می‌کنید. بعد از گذشت مدت زمانی مانند 2 سال به جای اینکه گوشی خود را عوض کنید می‌توانید آخرین ماژول‌های آمده را خریداری کنید. هدف این پروژه این است که اگر یک دوربین با مگاپیکسل بالاتر و پردازنده قوی‌تری ارائه شد کاربر بتواند با خرید ماژول این امکانات جدید را در اختیار داشته باشد. مانند امروز که گوگل می خواست نشان دهد اگر به طور مثال صفحه نمایش گوشی شما بشکند به راحتی می‌توانید با خرید یک ماژول، صفحه نمایش عوض کنید.
اندروید
10 - چیزهایی که مربوط به توسعه دهندگان می‌شود: با ارائه این پروژه توسعه دهندگان به صورت خود جوش یک ماژول را طراحی می‌کنند و برای فروش ارائه می‌کنند، بنابراین دیگر کمپانی‌ها نگران طراحی قسمت‌های مختلف یک گوشی نخواهند بود.
اندروید
زمانی که استفاده از این مدل گوشی‌ها معمول شود، گوشی‌ای که در دست شما خواهد بود بیشتر شبیه به یک اسباب بازی خواهد بود که با بلوک‌های Lego (لگو) ساخته شده است تا یک گوشی یکپارچه که اکنون استفاده می‌کنید.

منبع: thenextweb