می شود برای شروع نگاهی به معماری این سیستم عامل بیاندازیم و در باره هر قسمت کمی بنویسیم.


[فقط کاربران عضو و فعال قادر به مشاهده لینک ها هستند . ]


اندروید JIT Compilation

Just in time Compilation اصطلاحی ست که در شیوه پردازش کد های نوشته شده در یک زبان برنامه نویسی به زبان قابل فهم سخت افزار ( پردازنده ) استفاده می شود اطلاق می شود. نام دیگر این تکنیک dynamic translation ست. دلیل این نام گذاری این ست که به شکل سنتی ، ماشین های نرم افزاری ، دو شیوه برای تبدیل کد های برنامه به کدهای سطح پایین مخصوص سخت افزار داشتند :*استاتیک یا ترجمه ای .
مدل استاتیک ( پیش از شروع ) به این شکل بود که کل کدهای موجود در نرم افزار اول ترجمه می شد و بعد برنامه اجرا می شد.
در مدل ترجمه ای (interpreted) هر فرمانی که از برنامه خوانده می شد ترجمه می شد و به سطح پایین ارایه می شد.
در مدل دینامیک یا Just In Time از یک روش ترکیبی استفاده شده. به این معنی که به مانند نوع ترجمه ای هر فرمانی که ارسال می شود ترجمه می شود ، ولی فرامین ترجمه شده به سطح پایین تر کش ( انبار ) می شوند تا درصورت تکرار شان در مراحل بعدی ، نیازی به ترجمه دوباره شان نباشد و منابع سیستم عامل کمتر مورد استفاده قرار گیرد. مزیت دیگر این سیستم نسبت به مدل استاتیک در زمان نوشتن برنامه هاست ،*مثل توان اعمال ایمنی در نرم افزار یا کنترل داده های late-bound

JIT بر پایه دو ایده قدیمی تر bytecode compilation , dynamic compilation طراحی شده. در این حالت کد در زمان اجرا ، تبدیل به زبان ماشین می شود.

محیط های اجرایی متعددی امروزه برای بهره وری سرعت از این سیستم استفاده می کنند ،*مثل مایکروسافت net framework و یا اکثر ماشین های جاوا

اندروید Superboot

در اندروید ما یک پارتیشن به نام boot داریم که مسئول بارگذاری سیستم عامل است. همین طور به شکل پیش فرض در دستگاه ها دسترسی ها محدود شده است و اغلب برای دستکاری ها نیازمند Root Access می شویم. حالا با بهره گیری از پارتیشن بوت ، یک روش ساخته اند که با نصب یک imageبوت دستکاری شده ، به راحتی با اولین باری که دستگاه بوت می شود ، دسترسی روت باز می شود ( یعنی su و superuser.APK خود به خود نصب می شوند ). در این صورت نیازی دیگر به فلش کردن پارتیشن System و یا استفاده از فرمان ADB یا بازنویسی رام اصلی نیست.
شیوه کار هم بسیار ساده است و در بوت لودر یک خط فرمان Fastboot باعث بارگذاری اش بروی پارتیشن مربوطه می شود.به دلیل اینکه شما نسخه های مخصوص برای هر دستگاه از پارتیشن بوت دارید ، و حتی برای رام های متنوع موجود برای یک دستگاه هم احتمالا بوت پارتیشن های متعدد دارید ، می بایست با توجه به مشخصات دستگاه خود از سوپربوت مربوط استفاده کنید. در نکسوس وان ، می بایست نسخه سیستم عامل را با لیستی که در اینجا هست مطابقت داد


اندروید Secure and Insecure Superboot

در توصیف نسخه های کاستومایز شده از پارتیشن boot از لفظ Insecure استفاده می شود که به این معنی ست که تنها تغییری که صورت گرفته اضافه کردن دسترسی های ADB remountهست و نصب su و همین طور Superuser.APK در اختیار کاربر گذاشته شده است. به دلیل محدود بودن مصارف این نسخه بهتر است که کاربران مبتدی تر از همان نسخه Secure استفاده کنند.

اندروید Force Close

به اختصار در مجامع اندرویدی FC خوانده می شود . وضعیتی ست که سیستم عامل کد های داخل یک برنامه ثانویه یا ثالثیه را قبل از اجرا چک می کند و متوجه می شود که به دلیل اشکالات ش می تواند منجر به crashکردن سیستم بشود . برای همین قبل از اجرا برنامه را می بندد و یک پیغام مبنی بر بستن برنامه به دلیل اشکالات می دهد که به پیغام FC معروف است.

به علاوه در صورتی که برنامه ای در حال اجرا دچار مشکل شود ، یا با خود سیستم عامل یا با برنامه های ثالثیه می توان به صورت مداخله ای دستور Force Closeداد. برنامه های Task Killer این قابلیت را دارند.

[فقط کاربران عضو و فعال قادر به مشاهده لینک ها هستند . ]